Online Katalog    İletişim Formu
   İş Başvurusu    Faydalı Linkler
 
KONTEYNER İNFO
 
Çöp Nedir?
 
Atık Nedir ?
 
Çöp Konteyneri Nedir ve Nasıl Kullanılmalıdır?
 
Katı Atıklar ve Geri Kazanımları
 
Konteyner Kaplama Metodları
 
Neden Sıcak Daldırma Galvaniz?
 
 
 
Atık Nedir ?

Katı Atık Nedir?
Kullanılma süresi dolan ve yaşadığımız ortamdan uzaklaştırılması gereken katı maddelere “katı atık” denir.

Katı Atık Çeşitleri Nelerdir?

Evsel Katı Atıklar : Genellikle gıda ve benzeri maddelerin artıkları, ambalaj veya tekstil maddelerinden oluşan atıklardır. Şampuan ambalajları, meyve suyu kutuları, plastik ve cam şişeler, metal konserve kutuları, yiyecek atıkları katı atık örnekleridir.

Endüstriyel Katı Atıklar: Sanayi ve üretim işlemleri sırasında oluşan atıklardır. Çeşitli hurdalar, kullanılmayan makineler bu sınıfa giren örneklerdir.

Tehlikeli Atıklar: Çevre ve insan sağlığına zarar verebilecek atıklardır. Atık boyalar, atık yağlar, piller, tehlikeli atık örnekleridir. Tehlikesiz hale getirilmelidirler.

Tıbbi Atıklar: Hastane,muayenehane gibi sağlık merkezlerinden kaynaklanan, kullanılmış ilaçlar, tıbbi malzemeler, ameliyat sırasında oluşan atıklardır. Tıbbi atıklar da tehlikeli atık sınıfına girer ve özel yöntemlerle imha edilmelidir.

Katı Atıkların Toplanması, Geri Kazanımı, Depolanması:

Katı Atıkların Depolanması: Katı atıkların çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde çevremizden uzaklaştırılması için yapılan özel depolama alanıdır.

Yakma: Katı atıkların özel fırınlar içinde yakılarak yok edilmesidir. Isı değeri yüksek olan atıklar yakıldığında, enerji elde edilebilir. Bu enerji;ısı enerjisi veya elektrik enerjisi olarak kullanılabilir.

Kompostlaştırma: Özellikle bitki ve yiyecek atıklarının, çeşitli ortam şartları sağlanarak gübreye dönüştürülmesi ve tarımda kullanılmasını sağlayan bir yöntemdir.

Geri Dönüşüm: Cam, metal, plastik, kağıt, karton gibi değerlendirilebilir atıkların çeşitli işlemlerden geçirilerek yeni bir hammadde veya ürüne dönüştürülmesine “geri dönüşüm” denir. Bunun için, öncelikle atıkların temiz ve türlerine göre ayrılmaları gerekmektedir.
  Bu web sitesinin içeriğindeki bilgi ve resimlerin tümü veya bir kısmı Yüksel Metal Ltd. Şti.’nin izni olmadan çoğaltılamaz, kopyalanamaz ve hiçbir amaçla kullanılamaz.
Yüksel Metal Ltd. Şti. web sitesindeki teknik bilgi ve ölçülerde haber vermeksizin değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
Copyright 2006 Yüksel Metal